ساخت کارخانه کمپوست زباله50تنی با تخصیص اعتبار 5 میلیارد تومان در بابلسر

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ در ۰۷:۴۸ 184 بار مشاهده شده


ساخت کارخانه کمپوست زباله۵۰تنی با تخصیص اعتبار ۵ میلیارد تومان در بابلسر

نشست کارگروه مدیریت پسماند با حضور حجت الاسلام والمسلمین قلی پور امام جمعه؛مهندس نبیان معاون عمرانی استاندارمازندران،مهندس اسد فرماندار بابلسر،مهندس عسکری مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران  ومسئولان استانی و شهرستانی در محل فرمانداری بابلسر برگزار شد.

فرماندار بابلسر در این نشست گفت: مکان فعلی دفن زباله در بابلسر علی رغم رعایت کردن مسائل مختلف زیست‌محیطی و همکاری شهرداری بابلسر و مسئولان ذیربط با محیط زیست، از شرایط مناسبی برخوردار نیست ویکی از  دغدغه های مسئولان و مردم است.

سید علی اسد افزود: متاسفانه در محل دفن و دپو زباله  در بابلسر مشکلات نفوذ شیرابه و بوی آزار دهنده در منطقه را به همراه داشته و شهرستان بابلسر سال‌ها است که با معضل زباله و پسماند دست و پنجه نرم می‌کند.

وی با بیان اینکه با تفکیک زباله، علاوه بر رفع مشکل زباله از خانه، محله با تولید زباله کمتر میتوانیم در حفظ منابع طبیعی تلاش کنیم یاد آور شد: فرهنگ‌سازی در تفکیک و جداسازی زباله تر و خشک و رعایت مسائل زیست‌محیطی، از مسائل مهمی است که در دستور کار بوده و تا زمانی که این فرهنگ‌سازی شکل نگیرد، کارها بی‌اثر است.

حجت الاسلام والمسلمین محمد اسماعیل  قلی پور نیز با اشاره به ظرفیتها و پتانسیل های این شهرستان گفت: بابلسر بعنوان قطب گردشگری مازندران و یکی از پر طرفدار ترین شهرهای شمالی کشور محسوب شده و سالانه میزبان میلیون ها مسافر و گردشگر از اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای دیگر است.

وی افزود: شهرستانی که خدمات ملی ارائه می  دهد نیازمند تخصیص بودجه ملی است و مسئولان باید نگاه و اهتمام ویژه ای به این موضوع داشته باشند.

امام جمعه بابلسر تصریح کرد: دغدغه مدیریت پسماند و دفن زباله مشکل دیرینه استان مازندران بوده و مباحث مختلفی چون کمپوست و زباله‌سوز مطرح و اقداماتی نیز انجام شد اما به‌دلایل مختلف مشکل مردم را حل نکرد و همچنان معضل زباله برای مردم مشکلات جدی را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات دفن زباله باید لایه‌به‌لایه رفع شود، ادامه داد: استفاده از فناوری‌های نوین و احداث کارخانه‌های زباله سوز و کپوست می تواند تاحدود زیادی به حل معضلات بخش پسماند کمک کند که این مهم نیز  نیازمند یاری همه مردم و تلاش مسئولان است.

حجت الاسلام والمسلمین قلی پور فرهنگ سازی مدیریت پسماند را امری مهم و ضروری برشمرد و با اشاره به اینکه حل مسئله زباله  و پسماند مستلزم چاره‌اندیشی جدی‌ است بر تداوم آموزش های شهروندی در زمینه مدیریت پسماند و تفکیک زباله از مبدا و توجه به مسائل زیست محیطی و بهداشتی  تاکید کرد.

معاون عمرانی استاندارمازندران  نیز در ادامه با بیان اینکه مدیریت پسماند از جمله اموری است که مستقیماً با سلامت و بهداشت آحاد جامعه ارتباط دارد و به این دلیل باید با حساسیت بیشتری به آن توجه داشت ، به تلاش های پیگیر دولت تدبیر و امید در راستای مدیریت پسماند و صیانت از محیط زیست اشاره کرد و یاد آور شد: در سفر دولت تدبیر و امید به مازندران، منابع خوبی به طرح های مدیریت پسماند استان اختصاص یافت و باید تلاش شود تا این منابع به موقع جذب و به درستی برای مدیریت پسماند مازندران هزینه شود.

وی با اشاره به احداث پروژه زباله سوز و کمپوست در نوشهر و ساری افزود: پروژه های نیروگاه زباله سوز درشهرک صنعتی ساری و شهرستان نوشهر و کارخانه های کمپوست تعریف شده برای شهرستان ها ی دیگر با قوت در حال پیگیری است و انتظار می رود؛ دست اندرکاران امر، با توجه به حمایت و پشتیبانی دولت، در این خصوص اهتمام مجدانه داشته باشند.

نبییان ادامه داد: پروژه نوشهر با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در حال تکمیل است و امیدواریم تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد و پروژه ساری نیز تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که امیدواریم تا سه ماهه نخست سال آینده افتتاح و بهره برداری شود.

سرپرست شهرداری بابلسر نیز در ادامه با بیان اینکه در بابلسر روزانه بیش از ۷۰ تن زباله تولید می شود گفت: این در حالی است که در زمان تعطیلات تابستان و عید نوروز حجم زباله شهرستان به ۱۷۰ تن میرسد .

سید مرتضی شفیعی افزود: هم اکنون زباله بابلسر به‌صورت تلمباری دفن و آهک‌پاشی ماهانه چندین نوبت انجام و خاک‌پاشی می‌شود؛ دیوارکشی اصولی  برای جلوگیری از ورود شیرابه هایی که از پسماندهای شهری و خانگی تولید شده هم انجام و نسبت به ایجاد نگهبانی در منطقه دفن زباله و جلوگیری از ورود خودروهاوافراد متفرقه اقدام شده است.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به نیاز ۱۵میلیارد تومان برای ساخت کارخانه کمپوست در بابلسر برای این حجم زباله تولیدی؛ جهت کاهش این هزینه تصمیم گرفته شد درمرحله نخست با تخصیص  ۵میلیارد تومان برای  این پروژه تا حجم ۵۰ تن تعریف و احداث شود.

شفیعی یاد آور شد: در صورت موفقیت آمیز بودن این طرح وهمچنین  تسهیل در حمل زباله های شهرستان در سه نقطه دیگر نیز این پروژه احداث می شود.

 

آخرین اخبار