اهتزاز نخستین پرچم سلامت سواحل کشور

شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۱ 252 بار مشاهده شده


بابلسر؛ اهتزاز نخستین پرچم سلامت سواحل کشور

نخستین پرچم آبی رنگ سلامت سواحل کشور با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در یکی از شناگاههای ساحلی بابلسر به اهتزاز درآمد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم اهتزاز نخستین پرچم سلامت سواحل کشور در  بابلسر با اشاره به اهدا نشان سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت کشور به سواحل بابلسر گفت: شاخص هایی همچون آلوده نبودن، نبود پسماند و داشتن زیرساختهای لازم موجب شد؛ سواحل این شهرستان به عنوان نخستین شناگاه سالم معرفی شود.

معصومه ابتکار با اشاره به اجرای طرح پایش سلامت سواحل کشور با نصب پرچم آبی و زرد در شناگاههای پاکیزه و آلوده گفت: متولیان شناگاههای سواحل شمال که در این طرح شاخصهای لازم را نداشتند، باید تلاش کنند با رفع موانع و رعایت نکات بهداشتی پرچم زرد را به آبی تبدیل کنند.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست همچنین در این مراسم با اشاره به اینکه مشکل پسماند و زباله یکی از دغدغه های جدی این سازمان به ویژه در شمال کشور است افزود: زمینه حضور بخش خصوصی برای رفع معضل پسماند فراهم شد که با حمایت مجلس این امر محقق می شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مراسم یکی از اولویت های این سازمان را سالم سازی سواحل و جزایر کشور دانست و گفت: در این راستا طرح پایش سواحل دریا با همکاری وزارت کشور، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست، در حال انجام است که در این طرح شناگاههای بهداشتی و سالم با پرچم آبی و مناطق آلوده با پرچم‌ زرد علامت گذاری می شود.

پروین فرشچی با اشاره به اجرای ۱۳۴ طرح سالم سازی در سواحل دریای خزر افزود: از این تعداد ۹۴ طرح در مازندران، ۳۳ طرح در گیلان و ۷ طرح در گلستان اجرا شد و از مهر امسال نیز طرح سالم سازی سواحل جنوبی آغاز می شود.

وی همچنین گفت: به منظور جذب سرمایه گذار برای سواحل کشور برنامه چشم انداز تدوین خواهد شد که با تجهیز سواحل به سامانه فناوری، گردشگری و دریایی مجهز می‌شوند که طبق این سامانه‌ها برای سواحل کارکرد تعریف می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران نیز گفت: مدیران شناگاهها و طرح های سالم سازی موظفند بر اساس راهنمای پایش آلودگی میکروبی آب های ساحلی، ماهی یک بار برای نمونه برداری و اندازه گیری پارامترهای میکروبی در شناگاهها و مناطق تفریحی دریایی اقدام و نتیجه را به این اداره کل ارائه کنند.

در این مراسم با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست ، نخستین پرچم آبی رنگ سلامت سواحل کشور در یکی از شناگاههای ساحلی بابلسر نصب شد.

۳۳۸ کیلومتر از نوار ساحلی دریای خزر در مازندران است.

 

آخرین اخبار